IELTS Hazırlık İçin Öğretmene İhtiyaç Var Mı?

Bana en sık sorulan sorulardan biri, IELTS sınavına hazırlık için profesyonel bir öğretmenin yardımına ihtiyaç olup olmadığı oluyor. Bu yazımda, bir IELTS öğretmenine ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için kendinize sormanız gereken sorulardan bahsedeceğim.

Soru 1: İstediğiniz Skoru Alabileceğinize İnanıyor Musunuz?

IELTS’e yeni başlayan biriyseniz ve bir öğretmenin yardımı olmadan IELTS sınavında yüksek bir puan alabileceğinize gerçekten inanıyorsanız, muhtemelen iki kategoriden birine dahilsiniz:

  1. Çok akıcı bir İngilizce konuşuyorsunuz
  2. IELTS sınavının ne kadar zor olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok!

Birçok IELTS öğrencisi için sınava girmek yüksek bir skor elde etmek için ne kadar çok çalışmaları gerektiğini fark etmelerini sağlıyor. Bir musibet bin nasihatten iyidir. Hiçbir şey bunu hazırlıksızken sınavın üstesinden gelmeye çalışmaktan daha net farkettiremez. Ancak belirtmek isterim ki, bu sınav çok pahalı olduğu için bu çoğu aday için hiç istenmeyen bir seçenektir.

Dunning-Kruger teorisi, insanların yeni bir beceri öğrenirken yaptıkları zihinsel yolculuğu gösterir. İnsanların, konu hakkında çok az yetkinliğe sahip olmalarına rağmen, öğrenmenin erken aşamalarında büyük miktarda güven yaşadıklarını öne sürüyor.

Gördüğünüz gibi, ne kadar çalışmanız gerektiğini anladığınız zaman, bilginin kademeli olarak artmasıyla birlikte kendinize olan güveniniz de ciddi bir şekilde azalıyor. Bu, yüksek düzeyde İngilizce yetkinliğine sahip adaylar için de geçerli, çünkü bu sınav, uygun bir İngilizce düzeyine sahip olmanın yanı sıra sınav becerilerinde uzmanlaşmanızı gerektiriyor.

Güveninizi artırmanın bir yolu, internetten ücretsiz materyaller kullanmaktır. Çalışmanızı alıştırma veya örnek kağıtlarla karşılaştırabilirsiniz, ancak iyi bir öğretmen olmadan gelişim süreci çok daha yavaş ve daha az etkili olacaktır. Ayrıca dürüst olmak gerekirse, ücretsiz web siteleri asla hatalarınızı belirlemeniz ve çalışmalarınızı yönlendirmeniz için ihtiyacınız olan uzman geri bildirimini sağlamazlar.

IELTS becerilerinizden emin değilseniz, kendinizi test edebileceğiniz deneme sınavını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Soru 2: Profesyonel Yardım Almamayı Göze Alabilir misiniz?

Bu sorunun cevabı öğrenciden öğrenciye değişir.

Ancak birçok IELTS öğrencisi, biraz tasarruf edeceklerini düşündükleri için yardım almamayı tercih ediyor. Bu, son derece makul bir varsayımdır, ancak çok nadiren iyi sonuç verir.

Daha önce de belirttiğim gibi, IELTS sınavına girmek oldukça pahalıdır. Bu nedenle, onu almanın ve birden çok kez başarısız olmanın maliyeti, bir hazırlık kursundan çok daha yüksek bir fiyata mâl olacaktır.

Kendi başınıza hazırlanırsanız ihtiyacınız olan skoru alamama olasılığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu insan için bunun nedeni, nerede hata yaptıklarını öğrenmemeleridir.

Testte birden çok kez başarısız olmayı göze alabilir misiniz? Yoksa bir kursa yatırım yapmak daha mı mantıklı? Her iki durumda da çok dikkatli düşünmeniz ve sizin için doğru olanı yaptığınızdan emin olmanız önemlidir.

Soru 3: Çevrimiçi Kurs mu Yoksa Özel Öğretmen Mi?

Bu sorunun cevabı da, herkes farklı şekilde öğrendiği için, size bağlıdır.

Birçok IELTS öğrencisi, özel bir IELTS öğretmeninden eğitim almanın birçok avantajını görmektedir.

Çevrimiçi kurslar, bireysel olarak öğrenmeyi ve tekrar yoluyla bilgiyi özümsemeyi tercih edenler için daha uygundur. Canlı bir öğretmen yüz yüze etkileyici bir ders verebilirken, ders bittiğinde gider. Güvenilir bir çevrimiçi kursun yararı, derslerin saklanmasıdır. Bu, video dersleri istediğiniz sıklıkta yeniden izleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Bununla birlikte, deneyimlerime göre, çoğu IELTS sınavına giren kişinin ana kaygısı ders programlarıdır.

Özel öğretmenler çeşitli ders saatleri ve tarihleri sunabilir. Ancak, her hafta programınızın yoğunluğuna uygun bir zaman bulmak zor olabilir.

Alt Elefant, sizlere kendi evinizin rahatlığında, sizin tarafınızdan seçilen bir zamanda bir IELTS uzmanının yardımını almanıza olanak tanıyan çevrimiçi kurslar sunmaktadır.

Umarız, ihtiyacınız olan puanı almak ve hayatınızın bir sonraki bölümünü etkinleştirmek için gereken hazırlığı artık daha iyi anlamışsınızdır.

Bu konuda size yardımcı olabileceğimiz bir şey varsa, lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top