GOT vs. GOTTEN

İngilizce zor gramer yapılarıyla doludur! İngilizcede birçok fiilin past participle (V3) formunun iki farklı yazım şekli vardır. Bu durum farklı bölgeler, farklı anlamlar veya farklı kullanımlar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bu yazımızda “Got” ve “Gotten” farkını inceleyeceğiz.

“Get” fiilinin past participle (v3) formu olarak “got” veya “gotten” seçimi esas olarak bölgeye bağlıdır.

  • “Gotten” ABD ve Kanada’da daha yaygın olarak kullanılır.
  • “Got” ise İngiltere’de daha yaygın olarak kullanılır.

Bunun yanında, ABD ve Kanada’da hem “gotten” hem de “got” kabul ediliyor, yani ikisini de kullansanız sizin ne dediğinizi anlayacaklar. Ayrıca, çeşitli İngilizce forumlarında, “gotten”ın Birleşik Krallık’ta daha yaygın olduğu sonucuna vardım.

Meşhur Sözlükler Ne Diyor? 

Hem Merriam-Webster’s (ABD), hem de Oxford Canadian Dictionary Past participle formunu “got or gotten” olarak listelerken, Oxford English Dictionary sadece “got” kullanımını kabul ediyor. Yani özetle en yaygın kullanılan biçim Kuzey Amerika’da gotten, İngiltere’de got şeklinde.

Stil ve kullanım kılavuzları ne diyor? Merriam-Webster’s Dictionary of English Usage, bazı dilbilgisi uzmanlarının geçmişte “gotten”ın gayri resmi olduğu ve kullanılmaması gerektiği konusunda ısrar etmelerine rağmen, bugün Kuzey Amerika’da her iki formun da sıklıkla ve yaygın olarak kullanıldığını belirtmektedir.

Birçok editör ve yayıncı tarafından kullanılan çok saygın bir kaynak olan Chicago Manual of Style’da (16. baskı, 5.250) şu giriş bulunmaktadır:

“The verb is conjugated get–got–gotten in American English and get–got–got in British English.”

Türkçe tercümesi: Bu fiil Amerikan İngilizcesinde get-got-gotten ve İngiliz İngilizcesinde get-got-got olarak çekimlenir.

Örnekler

North American English:

  • Things have gotten out of hand lately.
  • She has finally gotten her son to clean his room.
  • He hasn’t gotten very far with his homework.

British English: 

  • Things have got out of hand lately.
  • She has finally got her son to clean his room.
  • He hasn’t got very far with his homework.
Hemen Paylaş!

1 thoughts on “GOT vs. GOTTEN”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top