Çevrimiçi Eğitim için Göz Molası

Günde ortalama kaç saatinizi bir ekrana bakarak geçiriyorsunuz?

Yaklaşık 10 yıldır evden çalışan biri olarak benim cevabım hep aynı oluyor:

“Çok fazla!”

Çevrimiçi veya hibrit öğrenime katılan çok sayıda öğrenci ve öğretmen için ekran süresi gerçekten de gözlerimizi olumsuz etkiliyor.

Göz doktorum, günde birkaç saat ekran karşısında çalışan herkes için faydalı bir ipucu paylaştı. Buna 20-20-20 kuralı adını verdi.

Nedir Bu 20-20-20 Kuralı?

Diğer pek çok sağlık tüyosunun aksine, bu gerçekten çok basit. 

Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca ekranınızdan yaklaşık 20 metre uzağa bakın. 

İşte bu kadar! Bazen en küçük değişiklikler en büyük farkı yaratır. Ekranlara bakarak çok fazla zaman geçiriyorsanız, umarım bu tüyoyu denersiniz. 

Göz Molası Aktivitesi

20 saniyelik aradan sonra arkadaşlarınız ya da seciklerinizle bir araya gelin ve gördüklerinizi ingilizce birbirinize anlatın. Bunu sözlü ya da yazılı olarak yapabilirsiniz. Her mola verdiğinizde farklı bir yöne bakmayı deneyin.

I looked out the window. I saw a lonely basketball hoop standing firm while the trees around it were blowing in the wind. 

Birbirinize neyi GÖRMEDİĞİNİZİ de söyleyebilirsiniz. Ya da hangi renkleri, şekilleri ya da hareketleri fark ettiğinizi anlatabilirsiniz. Alternatif olarak, gözlerinize bir mola verdiğiniz için, o 20 saniyelik molada duyduğunuz seslere de odaklanabilirsiniz.

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top