10 Dakikada IELTS Writing’den 7+ Nasıl Alınır?

Essay”inizi 4 adımda planlamayı öğrenin.

IELTS sınavında istediğiniz puanı alamadınız ve nedenini bilmiyor musunuz? Ya da fikirleriniz tükendi ve soruyu cevaplamakta mı zorlandınız?

Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki: Herkesin, bu sorunları çözmek için uygulayabileceği hızlı ve basit bir adım var.

Essay’i planlamak.

Essayiniz için iyi bir plan, aracınızda Google Haritalar’a sahip olmaya benzer. Planınız (Outline) sizlere IELTS Writing Task 2’den 7,8 hatta 9 almanızda rehberlik edecek.

IELTS “essay”inizi sadece 10 dakikada planlamak için çok basit 4 adım şöyledir:

  1. Soruyu analiz edin

Soruyu cevaplamaya başlamadan önce bunu yapmanız çok önemli. Soruda sizden tam olarak ne istendiğini anlamak için kelimelere, prepositionlara ve bağlaçlara dikkat edin ve sorudan ne anladığınızı bir yere yazın.

  1. Sorudaki kelimeler ile eş anlamlı sözcükler listeleyin

Soruda kullanılan kelimelerin eş anlamlılar listesini yaparsanız; hem soruyla aynı kalıpları kullanmayarak puan kaybının önüne geçersiniz hem de cevabınızda çok kez kullanmanız gerekecek olan anahtar kelimelerin alternatiflerine sahip olacağınız için aynı cümleleri tekrar tekrar yazmaktan kolayca kaçınabileceksiniz.

  1. Konuyla alakalı örnekler düşünün

Beyin fırtınası denilen şey zaman kaybıdır. Bunun yerine, soruyu kafanızda doğrudan yanıtlayarak fikir üretmek için birkaç dakikanızı ayırın. Konuyla alakalı bir veya iki fikir, bir sürü alakasız fikirlerle dolu uzun bir listeden çok daha etkilidir.

  1. Fikirleriniz ile “essay”inizin iskeletini oluşturun

Yazınızın iskeletini oluşturmak, fikirlerinizi, sınavınızı okuyacak olan insanların kriterlerine göre tutarlı bir şekilde organize etmenize yardımcı olur. IELTS Task 2 yazılarının çoğu aynı temel yapı üzerine kurulur:

Giriş – Body Paragrafı 1 – Body Paragrafı 2 – Sonuç

Ücretsiz bir Örnek Yazı Şablonuna buradan erişebilirsiniz.

Lütfen bu örnek şablonun çıktısını alın ve fikirlerinizi, açıklamalarınızı ve örneklerinizi bu şablonda yerleştirerek yazınızın iskeletini oluşturun. Writinglerinizdeki gelişmeye inanamayacaksınız.

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top