IELTS Speaking Tavsiyeleri

Birçok Türk için Speaking kısmı IELTS’in en korkutucu kısımlarından biri. Geliştirmek için pratik yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, ancak muhtemelen etkili bir şekilde nasıl pratik yapacağınız veya pratik yapacak insanları nasıl bulacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok. Her beceri gibi, konuşma becerilerinde de pratik yapmanız ve sınav gününden önce testi yapmanız çok önemlidir. Bunu yapmamak, ihtiyacınız olan puanı alma şansınızı ciddi şekilde engelleyecektir.

Bu yazıda sizlere,

  • Tek başınıza nasıl IELTS Speaking’e çalışacağınızı
  • Pratik yapacak insanları nasıl bulacağınızı
  • Çalışacak bir IELTS uzmanını nasıl bulacağınızı anlatacağım.

Kendi Başınıza IELTS Speaking Çalışmak

Çoğu insan kendi başına pratik yapmanın zaman kaybı olduğunu düşünür. Konuşma normalde iki yönlü bir şeydir, bu yüzden bir partnere ihtiyacınız var, değil mi? Tam olarak değil.

1. Adım – Format

İlk önce konuşma testinin biçimini anlayın.

British Council’ın test hakkında çok iyi bir genel açıklamasını burada bulabilirsiniz.

2. Adım – Değerlendirme Kriterleri

Testin nasıl notlandırıldığını anlayın. Bu çok ama çok önemli. Sizi değerlendirenler, konuşma seviyenizi değerlendirmek için tanımlanmış, nesnel ölçütleri kullanacaklardır; bunu nasıl yaptıklarını anlamak başarının anahtarlarından biridir.

IELTS Speaking’in resmi değerlendirme kriterlerine buradan ulaşabilirsiniz.

3Adım – Hazırlık Testleri

Güvenilir bir IELTS Speaking soru kaynağı bulun.

Çok yakında VKA Blog’da örnek sorular paylaşacağım, takipte kalın 🙂

3Adım – Sesinizi Kaydedin

Kendinize bütün bir test yapın ve bu sırada sesinizi kaydedin. Bunu telefonunuzu veya başka bir kayıt cihazını kullanarak yapabilirsiniz. Sonrasında bu kaydı dinleyin. Emin olun tahmin ettiğinizden çok daha fazla faydasını göreceksiniz.

4Adım – Kendinizi Değerlendirin

Ses kaydını dinleyin ve geliştirilebileceğini düşündüğünüz noktaları not edin.

Yalnızca resmi notlandırma ölçütlerinde belirtilenleri dikkate almayı unutmayın.

Bu en önemli adım. Burada yaptığınız, sahip olduğunuz farklı konular hakkındaki farkındalığınızı arttırmaktır. Çoğu insan zayıflıklarının farkında değildir, bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Daha sonra bu zayıflıklar üzerinde çalışabilir ve yukarıdaki adımları tekrarlayabilirsiniz. Yukarıdaki egzersizi her yaptığınızda bir gelişme göreceksiniz.

IELTS Öğrencileriyle Pratik Yapmak

Yıllar önce, IELTS konuşma pratiğinizde size yardımcı olacak birini bulmak çok zor olurdu, ancak internet sayesinde bu çok kolay.

Bir çalışma ortağı bulmak için en iyi yer Facebook gruplarıdır. Ancak, tüm gruplar aynı değildir ve hangi gruba katılmaya karar verdiğinize ve kiminle çalışmaya karar verdiğinize çok dikkat etmelisiniz.

Bir Facebook grubunda dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  1. Grup bir IELTS uzmanı tarafından yönetiliyor mu?
  2. Grup, size hizmet satmaya çalışan spam kişiler ve hesaplarla mı dolu?
  3. Grup hangi seviyeyi hedefliyor?
  4. Grupta ne tür insanlar var?

Hangi Facebook Grubuna katılacağınıza karar verdikten sonra, IELTS konuşma pratiğinizi yapmak için grup içinde insanlara yazabilirsiniz.

Uzman Eşliğinde IELTS Pratiği Yapmak

Konuşma pratiği yapmanın ve geliştirmenin en hızlı ve etkili yolu bir IELTS uzmanıdır. Arabanız bozulursa, kendiniz tamir etmeye çalışabilirsiniz, ancak muhtemelen bir uzmana götürmek daha iyi bir fikir olacaktır.

Bir IELTS uzmanı, IELTS sınav görevlisi deneyimine sahip olmalı veya geçmişte yardımcı oldukları kişilerden çok sayıda referansa sahip olmalıdır. Burada çok dikkatli olmalısınız. Dışarıda ‘uzman’ ve ‘denetçi’ olduğunu iddia eden binlerce insan var. Tanıdığınız birinden şiddetle tavsiye edilmedikçe, uzmanlıklarını ve deneyimlerini sormaktan çekinmeyin. Gerçek bir profesyonel, sizinle nitelikleri hakkında konuşmak için zaman ayırmaktan çekinmez.

Bunu bu şekilde yapmanın en güzel yanı, uzmanın sadece bir testten sonra zayıf yönlerinizi tespit edebilmesidir, bu nedenle teste çok verimli bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Hemen Paylaş!

1 thoughts on “IELTS Speaking Tavsiyeleri”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top