5 Adımda IELTS Listening’den 8+

Alt Elefant’taki misyonumuz, öğrencilerin IELTS sınavlarında ihtiyaç duydukları puanı almalarına yardımcı olmaktır. Son zamanlarda, IELTS Listening ile ilgili çok sayıda yardım talebi aldık. Biz de sizi duyduk. Bu blog yazımızda, IELTS Listening’den 8 almak için atmanız gereken 5 adımı ayrıntılı olarak anlatacağım. 

  1. Kestirme Yollar Aramayı Bırakın

IELTS öğrencileri arasında yaygın bir yanılgı, kestirmelerin veya püf noktalarının işe yarayacağını düşünmeleridir. Ne yazık ki, bu zihniyet yalnızca değerli zamanınızı boşa harcar.

Kestirmeler sonuç getirmez. Kestirmelerle yüksek skor alabileceğinize inanmak size yanlış bir güven duygusu verecektir ve bu da en sonunda genel puanınızı düşürecektir.

IELTS sınavı deneyimli profesyoneller tarafından izlenir ve düzenlenir. Bu insanları kandıramazsınız. Mükemmel bir puanı garanti etmenin tek yolu bunun için sıkı çalışmaktır.

  1. Her Gün İngilizce Bir Şey Dinleyin

Dinleme becerilerinizi geliştirmek için gereken en önemli adımın bu olduğunu hepimiz biliyoruz. Altyazısız İngilizce dinlemek, dilin doğal kullanımını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Bu yazıyı okuyorsanız, internete erişiminiz var demektir. Bu nedenle, dinleme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz kaynağa erişiminiz de var.

İşe otobüsle mi gidiyorsunuz? İster yirmi dakikalık bir yolculuk ister bir saatlik bir yolculuk olsun, işe giderken ingilizce podcast dinlemek hem faydalı hem de keyifli olabilir.

Akşamları yemek hazırlamanız mı lazım? Bunu yaparken İngilizce bir radyo programı dinlemeyi alışkanlık haline getirin.

Öğle aranızda kendinizi Instagram’da amaçsızca gezinirken mi buluyorsunuz? Neden ilginizi çeken bir konuda bir TED Talks izlemiyorsunuz?

Telefonunuz her zaman dikkat dağıtıcı olmak zorunda değil. Akıllıca kullanırsanız, IELTS hazırlığı için en iyi araçlardan biri haline gelebilir.

  1. Aktif Dinleme Yapın

Aktif dinleme yapmak, IELTS Listening sınavını geçmek için çok önemli olan spelling, grammar & vocabulary becerilerinizi geliştirmenizi sağlar. Duyduğunuz  ve emin olmadığınız her kelimeyi not aldığınıza emin olun. Daha sonra bu kelimeleri bir sözlükte (tercihen Tureng) arayın ve bir cümle içinde nasıl kullanıldığını kendiniz öğrenin.

Hangi konuda zayıf olduğunuza bağlı olarak zıt anlamlı, eş anlamlı, eşdizimli ve telaffuz gibi maddeler de ekleyebilirsiniz.

Uzun, sıkıcı kelime listelerini ezberleyerek kelime dağarcığınızı ve gramerinizi geliştiremezsiniz. Üstelik bu, İngilizce öğrenmenin organik bir yolu değildir ve sonunda beyninizi hatırlamaya zorladığınız bilgileri unutmanıza neden olur.

  1. Bir Stratejiniz Olsun

IELTS sınavının Listening bölümünün farklı soru türlerinden oluştuğunu unutmayın.

Her soru türü, farklı bir beceri türü ve ayrı bir strateji gerektirir.

İster bizim stratejilerimizi kullanın, ister kendi stratejinizi oluşturun, adım adım takip edebileceğiniz bir sisteme sahip olmanız çok önemli. Bir stratejiye sahip olmak, sınav gününüzde tam olarak ne yapacağınızı bileceğiniz anlamına gelir ve hem notunuzu hem de kendinize olan güveninizi büyük ölçüde artırır.

  1. Akıllıca Çalışın

Alıştırma testlerini çözmek ve analiz etmek çok önemli ve zor bir süreçtir. Ancak, vu sürecin en can alıcı yeri yanlış cevaplarınızı analiz edip, hangi seçtionlarda ve soru türlerinde daha çok hata yaptığınızı tespit etmektir.
Zayıf noktalarınızı önemsemeden, sürekli arka arkaya deneme sınavı yapmak, becerilerinizi asla geliştirmez.

Ayrıca, sizce de bu çok sıkıcı bir yol değil mi?

Düzenli bir şekilde zaman ayırmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama gerçekçi olmak gerekirse, canımız sıkıldığında deneme sınavına ne kadar odaklanabiliriz ki?

Bir şeyi angarya olarak düşündüğünüzde, o bir angarya olur.

Bunun yanında, ders çalıştığınız zamanın boşa gitmemesi de lazım.

Bu nedenle, IELTS sınavını yazan kuruluşlar tarafından oluşturulan orijinal testleri kullandığınızdan emin olmanız gerekli. Aksi takdirde, çalıştığınız kaynak ya çok kolay, ya da çok zor olacaktır. Bu da size gerçekçi olmayan skorlar ve daha fazla kafa karışıklığı olarak geri döner.

Güvenilir alıştırma kağıtları bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bu videoyu izleyin.

Unutmayın: IELTS sınavı zorlu olduğu için denemeleriniz de zorlayıcı olmalıdır. 

Listening kaydını 1 defadan fazla asla dinlemeyin. 

Denemelerinizi, sınavda olacağınız saatlerle aynı koşullarda yapmaya özen gösterin. Bu, büyük bir stres kaynağını ortadan kaldırarak zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenize olanak tanır.

Tamamlanan ödevlerinizi işaretlerken kelimelerin yazımına ekstra dikkat etmelisiniz. Kendinize karşı sert ve dürüst olun; deneme sınavı çözmenin bütün amacı, size sınav becerilerinizin bir temsilini vermektir.

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top