Doktorlar Neden IELTS’te Başarısız Oluyorlar?

Doktorların Avustralya, İngiltere veya Kanada’ya yerleşmek için IELTS’den iyi bir puan almaya ihtiyaçları vardır. Bu ülkelerden birine taşınmak hayat standartlarını büyük ölçüde yükselteceği için yüksek bir puan almaları çok önemlidir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, son derecede zeki ve başarılı insanlar olan doktorlar genellikle IELTS’ten ihtiyaçları olan puanı alamazlar.

Aldıkları eğitimden dolayı doktorlar çok belirli bir şekilde düşünürler. Başka bir deyişle, kafaları diğer insanlardan farklı çalışır.

Bu kadar yüksek baskı, yüksek risk ve kritik şartlar altında çalışmak, doktorların son derece karmaşık bilgilerle uğraşmasını gerektirir. Böyle bir durumda soru sorulduğunda cevabın son derece kesin, net ve doğru olması gereklidir.

Bu tür bir iletişim çoğu zaman IELTS sınavı için gerekli olanın tam tersidir!

IELTS Writing Task 2 – Agree/Disagree Questions

Doktorlar bu tür sorularda genellikle verilen ifadeye katılıp katılmadıklarına karar verme eğilimindedir ve ardından gerekçelerini kesin, eksiksiz ve karmaşık bir şekilde yazmaya çalışırlar.

“Çok basit” veya “çok açık” cevaplar yazmaktan çekinirler.

Ancak, IELTS Writing yalnızca adayların İngilizce dilini kullanarak yazma becerilerini test etmektedir. Yüksek puan almanın yolu en basit ve bariz ana fikirleri seçerek soruyu mümkün olduğunca açık ve basit bir şekilde cevaplamaktan geçmektedir.

Unutmayın – writing testinde çok bariz veya çok basit diye bir şey yoktur. Sadece daha basit bir şekilde yazmaya çalışmak bile çoğu zaman daha yüksek skorlar almalarını sağlıyor.

IELTS Speaking

Birçok doktor ve diğer üst düzey profesyoneller, iyi bir kelime dağarcığına, dilbilgisine ve telaffuza sahiptirler, ancak konuşmalarında sık sık duraklamalar yapmaları nedeniyle akıcılıkta (fluency) sorunlar yaşarlar.

Cevap vermeden önce çok derinlemesine düşünürler ve soruyu çok dikkatli incelerler.

Unutmayın, Bu test bir,

  • IQ testi değil!
  • Bilgi sınavı değil!
  • İş görüşmesi değil!

Unutmayın, ‘iyi’ içerik ya da ‘zekice’ fikirler size ekstra puan getirmeyecek.

IELTS Reading

Genellikle doktorlar, True/False/Not Given gibi soru türlerinde çok fazla zaman harcıyorlar, özellikle de doğru cevap gerçekten açıksa ve soru çok kolaysa.

Unutmayın – Bazı reading soruları son derece zor, bazıları da aşırı kolaydır. Her soruda olmayan çeldiriciler aramak size zaman kaybettirir. “Bu kadar kolay olamaz, kesin bir bit yeniği var” diye düşünmeyin lütfen. Gerçekten o kadar kolaylar 😀

  • Kolay sorularda kendinize güvenin ve zaman keybetmeyin.

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top