Dil Tazminatı ile Maaş Zammı Nasıl Alınır?

Çalıştığınız kurumdan “Yabancı Dil Tazminatı” adı altında maaşınıza zam alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tazminat devlet memurlarına verildiği gibi özellikle bankacılık, sigortacılık ve havacılık sektörleri başta olmak üzere bir çok farklı sektörden şirketler, çalışanlarını yabancı dil öğrenmeye teşvik etmek için yabancı dil tazminatı adı altında maaş zammı imkanı sunarlar.

IELTS, YDS, TOEFL ve PTE gibi sınavlarda başarılarını ispatlayan çalışanlar bu ödeneği almaya hak kazanabilirler. 

Yabancı Dil Tazminatı için Hangi Sınavlar Geçerli?

Bankaların ve sigorta şirketlerinin çoğunda IELTS, TOEFL ve YDS sınavları geçerlidir ancak şirketinizin insan kaynakları departmanına sorup emin olmadan bir sınav seçip hazırlanmanızı kesinlikle önermiyorum. 

Ayrıca insanların “bu sınavların taktikleri var, onları öğrenince yüksek not alınıyor.” gibi sözleri yanlış anlaşılmaya çok müsait. İngilizce bilmeden bu sınavların hiçbirinden gerekli skorları alamazsınız. Elbette sınavı tanımak ve nasıl değerlendirildiğinizi bilmek alacağınız skoru yükseltir ancak en azından orta seviye ingilizce yeterliliğinizin olması lazım. 

Yabancı Dil Tazminatı için Hangi Diller için Ödeniyor?

Elbette hangi dillerin geçerli olduğu kurumdan kuruma değişiklik gösterse de genelde oldukça geniş bir yelpazedeki diller kabul edilmektedir. Ancak genel olarak Almanca, Arapça, Arnavutça, Bulgarca, Çince, Danca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Flemenkçe, İngilizce, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Romence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca en çok kabul edilen diller arasındadır. Hangi dillerin geçerli olduğunu da şirketinizin insan kaynakları departmanına mutlaka sorunuz. 

Bunun dışında işinize yarayabilecek bir diğer bilgi de ne kadar fazla yabancı dil biliyorsanız o kadar fazla yabancı dil tazminatı alabileceğinizdir. Yani mesela hem İngilizce hem Almanca biliyorsanız ikisi için ayrı dil tazminatı alabilirsiniz. 

Alt Elefant Kursları Neden Bir Yatırım Aracı?

Oldukça pahalı bir sınav olan IELTS’ten ilk girişinizde hedeflediğiniz skoru almak için çıkmış IELTS denemeleri, eğlenceli ders videoları, interaktif aktiviteler ve uzman geribildirimleri ile desteklenen IELTS kurslarımız sizleri bekliyor. Geleceğiniz için bir yatırım yapın ve IELTS’e hazırlanmaya bugünden başlayın!  

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top