Nasıl Öğrendiğinizi Biliyor Musunuz?

Hiç bir sınıfta, ne kadar dikkatli dinlerseniz dinleyin, hiçbir şey anlamadığınız oldu mu? Sanki herkes rahat rahat dersi anlıyormuş ve tek sorun sizdeymiş gibi hissettiniz mi?

Hayır, sorun kesinlikle sizde değil. Büyük olasılıkla farklı bir öğrenme stiliniz var ve hala bunun farkında değilsiniz

Hepimiz farklı şekillerde öğreniriz.

1988’de kimya mühendisi Richard Felder ve psikolog Linda Silverman, “Mühendislik Eğitiminde Öğrenme ve Öğretme Stilleri” isimli makalelerini yayınladı. Mühendislik öğrencilerinde öğrenme stillerinin farklılıklarını incelediler. Bilim adamları, her öğrencinin farklı bir şekilde öğrendiğinden emin oldular. Aynı zamanda, öğretmenlerin de farklı öğretim yöntemleri vardı. 

Amaç, eğitmenlere her öğrencinin ihtiyaçlarına uyum sağlayabilecek entegre öğretim yöntemleri oluşturabilmeleri için önemli bilgiler sağlamaktı. Etkili bir eğitim sürecini sağlayabilmek için hem öğrenciyi hem de öğretmeni uyumlu hale getirmek gerekiyordu.

Bulgularını özetlemek için yazarlar, öğrencilerin nasıl öğrendiğini dört boyut altında sınıflandıran Felder-Silverman modelini tasarladı:

  1. Aktif (deneme/yanılma ve grup halinde çalışmayla) veya Yansıtıcı (tek başına odaklanmayla).
  2. Algısal (duyu organlarıyla) veya Sezgisel (hayal gücüyle).
  3. Görsel (çizimler, diyagramlar, çizelgeler aracılığıyla) veya Sözel (yazılı veya sözlü açıklamalar yoluyla).
  4. Sıralı (kolaydan zora adım adım) veya Bütünsel (büyük resmi anlayarak).

Öğretim stillerini her boyutun iki kutbunu da içerecek şekilde uyarlayan eğitmenler, tüm öğrenciler için en uygun öğrenme şeklini anlamayı başardılar.

Öğrenme Stilleri modelini temel alan Richard Felder, Barbara Soloman ile birlikte Öğrenme Stilleri İndeksi’ni geliştirdi. Bu test, insanların kendi öğrenme stillerini keşfetmelerini sağlıyor. 

 Ben testi yaptığım zaman sonuçlarım algısal-sezgisel ve görsel-sözel kısımlarda dengeli skorlar gösterdi. Bu da farklı öğretim ortamlarına uyum sağlayabildiğim anlamına geliyor. Ancak grup halinde ve deneyerek öğrenmeye ve konuları bütünsel olarak algılamaya daha yatkın çıktım. Bu da tek başıma çalışmakta zorlandığım ve sıralı şekilde adım adım öğrenmekte zorlandığım anlamına geliyor. 

Her insan farklı şekilde öğrenir ve eşsiz karakteristik özelliklere sahiptir. Alt Elefant olarak, öğrenme stilinizi keşfedebilmeniz için hazırladığımız teste girmenizi öneriyoruz. Kendinizi tanımak, daha etkili ve keyifli bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Hemen Paylaş!

1 thoughts on “Nasıl Öğrendiğinizi Biliyor Musunuz?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top