İş Ortamlarında İngilizce Konuşma Korkusu Nasıl Aşılır?

Image by storyset on Freepik

İngilizce konuşmakta çekiniyor musunuz? İngilizce becerilerinizi insanların önünde kullanma düşüncesi sizi korkutuyor mu? Dil öğrenme dünyasında, İngilizce (veya anadili olmayan başka bir dil) konuşma korkusu son derece yaygındır. Oslo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilerin %83’ü bu durumdan muzdarip.

Peki Bu Korkunuzu Nasıl Yeneceksiniz?

Korkularınızı Tanıyın

Aslında korktuğunuz şeye daha yakından bakarak korkularınızı yenebilirsiniz. İngilizce konuşma korkunuzu yenmekteki ilk adım bunu kabul etmek ve bununla yüzleşmektir. Örneğin, kendinizi cesaretlendirmek veya korkularınızla yüzleşme cesaretini toplamak için içinizden hayali konuşmalar yapabilirsiniz.

Her şeyi unutmaktan ve utanmaktan mı korkuyorsunuz? İngilizce kelime dağarcığınızın yetersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Birini gücendirebileceğinizden endişe mi duyuyorsunuz?

Korkularınızın üstesinden gelmek ve hızlı bir başlangıç yapmak için internette yeni başlayanlar için İngilizce sohbet odaları arayabilirsiniz!

Önce Kendi Kendinize Pratik Yapın

Hata yapmaktan endişe ediyorsanız neden İngilizce konuşma becerilerinizi kendi başınıza geliştirerek başlamıyorsunuz? Anadili İngilizce olan biriyle konuşmadan önce akıcılık kazanmak ve telaffuzunuzu geliştirmek için ses kayıtları yöntemiyle kendi kendinize sohbet etmeye başlamanızı öneriyorum. Bunu yaptıkça özgüveniniz önemli ölçüde artacaktır.

Konuşmalarınıza başlamak için birkaç ifade öğrenmek ve cümlelerinize bu ifadelerle başlamak harika bir fikirdir. Bu, İngilizce konuşma konusundaki özgüveninizi artıracaktır.

Resmi Olmayan Sohbet Odalarına Katılın

Profesyonel bir ortamda İngilizce konuşmak, özellikle de becerilerinize pek güvenmiyorsanız gözünüzü korkutabilir. Bu nedenle, dil becerilerinizi işte uygulamadan önce daha az resmi bir ortamda bilemeyi düşünmelisiniz.

Bu tür senaryolarda birkaç dil değişimi web sitesini kullanabilirsiniz. Bu alıştırma ayrıca bir dil öğrenme rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Google’a “English chat rooms” yazdığınız zaman istemediğiniz kadar sonuç bulacaksınız. 🙂

Aktif bir İngilizce Öğrencisi Olun

Mümkün olduğu kadar çok İngilizce içerik tüketerek, kendi sürükleyici ortamınızı oluşturabilirsiniz. Örneğin, Netflix’te sadece dili değil, altyazıyı da ingilizce yapın, yabancı YouTube kanallara abone olun, İngilizce podcastleri takip edin. Bu, dinleme becerilerinizi geliştirecek ve bunu bir ders gibi görmek yerine yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olacaktır.

İngilizce’yi günlük hayatınızın her alanına entegre etmeniz lazım. Beyninizi ne kadar İngilizce’ye maruz bırakırsanız, o kadar hızlı ilerleme kaydedeceksiniz.

Yavaş Konuşun

İngilizce iletişim kurarken gülümsemeye, yavaş konuşmaya ve sıcak ve açık bir tavır sergilemeye dikkat edin. Bu, rahatlamanıza ve akıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olurken aynı zamanda söylemek istediklerinizi düşünmek için size daha fazla zaman verecektir.

Ek olarak, herhangi bir yanlış anlaşılmayı çözmeye yardımcı olabilecek ve iş ilişkilerinin gelişimini kolaylaştırabilecek iyi bir ilk izlenim bırakacaksınız.

Mükemmel Konuşmaya Çalışmayın

İş İngilizcesi becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, hatalar yapmanız gerekiyor. Unutmayın, Türkçe konuşurken bile bir sürü hata yapıyorsunuz. Bu dünyada hatasız konuşan birisi yoktur.

Ayrıca, yaptığınız hatalar hakkında tartışmak için çevrimiçi İngilizce öğretmenleri arayabilirsiniz. Bu öğretmenler, hatalarınız üzerinde düşünmenize ve İngilizce konuşma ve yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Hemen Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top