Filleri Yaşatalım!

Filler, diğer canlı türleri için orman ve savan ekosistemlerinin korunmasına yardımcı olurlar ve zengin biyolojik çeşitliliğin ayrılmaz bir parçasıdırlar. Bu açıdan filler ekosistem mühendisleridir. Diğer hayvanların geçebilmesi için yoğun ormanlık alanlarda yollar açarlar. Bir fil ayak izi, suyla dolduğunda iribaşlar ve diğer organizmalar için bir yuva sağlayabilen mini bir ekosistem oluşturur.

Kilit taşı türler olarak, yaşadıkları ekosistemlerde biyolojik çeşitliliğinin korunmasına yardımcı olurlar.

Image

 

Afrika fili nüfusu, geçtiğimiz yüzyıl içinde 12 milyondan 400.000'e düştü. Son yıllarda Afrika'da her yıl en az 20.000 fil dişleri için katlediliyor. Afrika orman filleri bu durumdan en çok etkilenen canlılar arasında. 2002-2011 yılları arasında nüfusları %62 oranında azaldı ve 2007-2014 yılları arasında Afrika savan fillerinin %30 oranında azalmasıyla birlikte yaşam alanlarının %30'unu kaybettiler. Bu dramatik düşüş, 2011 ve 2015 yılları arasında bazı arazilerde %90'a varan kümülatif kayıplarla devam etti ve daha da hızlandı.

Image

 

Bugün, Afrika filleri için en büyük tehdit, esas olarak yasadışı fildişi ticareti için kaçak avlanan vahşi yaşam avcıları iken, Asya filleri için en büyük tehdit, insan-fil çatışmasıyla sonuçlanan habitat kaybıdır. WWF, bu yasadışı fildişi ticaretini sona erdirmek için en etkili ve verimli çözüm olarak ABD'de ve Çin, Tayland ve Hong Kong gibi diğer büyük pazarlarda ticari fildişi satışlarına son verilmesi için mücadele vermektedir.

Alt_Elefant olarak bir fili evlat edindik ve nesli tükenmekte olan buı muhteşem canlıların korunmasına yardımcı olmak için satın alınan her kurstan World Wildlife Fund WWF®'e bağışları sürdürmeyi umuyoruz. Bu amaca destek olmak için:

 Elephant | Species | WWF (worldwildlife.org)

Shopping Cart
Scroll to Top